اخبار ,اخبار اقتصادی ,بندر برتر جهان در سال 2013

 

اخبار اقتصادی - معرفی 100 بندر برتر جهان در سال 2013 / سقوط بنادر ایران در جدیدترین رده بندی

اکنون طبق آمارهای رسمی منتشر شده باید همچنان بندر جبل علی امارات را با اختلاف فاحش و بدون رقیب، به عنوان بندر "هاب" خلیج فارس بدانیم؛ عنوانی که در سالهای نه چندان دور از آنِ بندر عباس (بندر شهیدرجایی) بوده است و امروزه به دلایل گوناگون اعم از مدیریت نادرست، تحریم ها و خودتحریمی ها با افت عملکرد روبرو است.  

بندر شهید رجایی به رتبه 59 رسید
به گزارش بندرآنلاین، همانند روال سال های پیش، 100 بندر کانتینری برتر از لحاظ میزان عملیات کانتینری در سال 2013 و همزمان با آغاز سال نو میلادی توسط « بسته آماری "کانتینریزیشن" » اعلام و معرفی شدند.

بندر شانگهاي همچنان پر ترددترين بندر كانتينري جهان
طبق این آمار، بندر شانگهای چین همانند چند سال اخیر توانست در سال 2013 نیز عنوان پرترددترین و پرترافیک ترین بندر جهان را به خود اختصاص دهد.
 
حجم عمليات كانتينری بندر شانگهای در سال 2013 ، با 3.4 درصد افزایش نسبت به سال 2012 از 32.5 میلیون TEU به 33.6 میلیون TEU رسید.
 
طبق این گزارش، بندر سنگاپور نیز توانست به رکورد 29.8 میلیون TEU در 11 ماه نخست سال 2013 دست پیدا کرده و دومین بندر پرتردد جهان شود.
 
بندر روتردام، پرترافیک ترین بندر اروپا
 همچنین بندر روتردام هلند توانست با میزان عملیات کانتینری 11.9 میلیون TEU عنوان پرترافیک ترین بندر اروپا را به خود اختصاص دهد و به رتبه یازدهم جهان دست پیدا کند.
 
بندر جبل علی امارات ، همچنان "هاب"
از سوی دیگر بندر جبل علی امارات نیز با میزان عملیات کانتینری 13.27 میلیون TEU ، عنوان پرترافیک ترین بندر حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه را به خود اختصاص داد و به رتبه نهم جهان دست پیدا کند.
 
با این اوصاف، بررسی ها نشان می دهد که در اغلب بنادر برتر و موفق جهان ، میزان عملیات کانتینری با رشد روبرو بوده است و بنادر دنیا امروزه با مدیریت صحیح با سرعتی شتابان به جلو پیش می روند.
 
سقوطی دوباره برای بندر شهید رجایی
این درحالی است که بندر شهید رجایی که پیش از این در سال 2012 با سقوط 10 پله ای نسبت به سال 2011 از رتبه 48 جهان به رتبه 58 جهان سقوط پیدا کرده بود، همانند چند سال اخیر و طبق آمارهای منتشره ، در سال 2013 نیز با کاهش عملکرد کانتینری روبرو بود و به رتبه پنجاه و نهم جهان سقوط کرد.
 
بر اساس این آمار، بندر شهید رجایی در سال 2013 با میزان عملیات کانتینری 2.317.647 TEU و کاهش 18.4 درصدی نسبت به سال 2011 روند نزولی خود را ادامه داد.
 
اکنون طبق آمارهای رسمی منتشر شده باید همچنان بندر جبل علی امارات را با اختلاف فاحش و بدون رقیب، به عنوان بندر "هاب" خلیج فارس بدانیم؛ عنوانی که در سالهای نه چندان دور از آنِ بندر عباس (بندر شهیدرجایی) بوده است و امروزه به دلایل گوناگون اعم از مدیریت نادرست، تحریم ها و خودتحریمی ها با افت عملکرد روبرو است.


از پرتاب کانتینر به فضا در "خارج" تا نوازش نیمه دولتی ها در "داخل"!
در حالی که به قول یکی از دوستان طنزنویس « اکنون در بنادر برتر دنیا نظیر شانگهای و جبل علی و ... اپراتورها در اندیشه پرتاب کانتینر به فضا هستند!!! » ، متاسفانه مسئولان در ایران فرصت سوزی می کنند و هر روز پتک خود را بر سر بخش خصوصی و اپراتورهای خصوصی می کوبند و از سوی دیگر شرکت های خلق الساعه و نوپای نیمه دولتی و شبه دولتی را نوازش می دهند.

 

-------------------------------


معرفی بزرگترین کشور تجارت کننده جهان

ارزش تجارت سالانه چین در سال 2013 از چهار تریلیون دلار فراتر رفت و این کشور با پیشی گرفتن از آمریکا، بزرگ‌ترین کشور تجارت کننده جهان شد.

 صادرات چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، در سال گذشته 7.9 درصد رشد کرد و به 2.21 تریلیون دلار رسید در حالیکه واردات این کشور با 7.3 درصد افزایش، به 1.95 تریلیون دلار بالغ شد.

طبق آمار اداره کل گمرک چین، مازاد تجاری این کشور در سال 2013 به 259.75 میلیارد دلار رسید که 12.8 درصد بالاتر از سال 2012 بود.

مجموع تجارت چین به 4.16 تریلیون دلار رسید که 12.8 درصد نسبت به سال 2012 افزایش داشت. این رقم رکورد بالایی محسوب می‌شود که چین را به عنوان بزرگ‌ترین تجارت کننده کالاهای فیزیکی بدون در نظر گرفتن خدمات تایید می‌کند.

بر اساس گزارش‌هایی که فوریه سال گذشته منتشر شده بودند، ارزش کل تجارت کالای آمریکا در سال 2012 کمتر از چین بود اما اداره کل گمرک چین اعلام کرد به دلیل تفاوت‌ها در روش‌های محاسباتی، عنوان بزرگ‌ترین تجارت کننده جهان در سال 2013 به چین رسید.

با این همه مازاد تجاری چین در دسامبر برخلاف انتظارات 17.4 درصد کاهش یافت و به 25.64 میلیارد دلار رسید. ارزش صادرات این کشور با 4.3 درصد افزایش به 207.74 میلیارد دلار و وارداتش با 8.3 درصد افزایش به 182.1 میلیارد دلار رسید.

انتظار می‌رود انتشار کامل آمار اقتصادی 2013 آمریکا، این عنوان را مورد تایید بیشتر قرار دهد.

بر اساس گزارش اسکای نیوز، اتحادیه اروپا در سال گذشته بزرگترین شریک تجاری چین بوده و پس از آن آمریکا، انجمن کشورهای آسیای جنوب شرقی (ASEAN)، هنگ کنگ و ژاپن قرار گرفتند.

ارزش یوان چین سال گذشته بیش از سه درصد در برابر دلار آمریکا افزایش یافت و به مجموعه رکوردهای بالای جدیدی از زمان راه اندازی بازار ارزی خارجی مدرن چین در سال 1994 رسید. 

اخبار اقتصادی - بندرآنلاین , ایسنا

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.